iletisim_formu Banner

Açık alanda sigara içilmesine yasak talebi

Açık alanda sigara içilmesine yasak talebi

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, mekanların açık alanlarında sigara içmeyenler için bölüm oluşturulmasının zorunlu olması gerektiğini belirtti. Aydın, yazılı açıklamasında, çocuk parkı, hastane ve ibadethanelerin bahçelerinde sigara yasağı getirmesi planlamasının uygulamaya geçirilmesini talep etti. Aydın, yaklaşık 2 milyon tiryakinin sigarayı bıraktığını ve nüfus artışı oranı dikkate alındığında sigara içen nüfusun 3,5 […]

08 Temmuz 2015 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, mekanların açık alanlarında sigara içmeyenler için bölüm oluşturulmasının zorunlu olması gerektiğini belirtti.

Aydın, yazılı açıklamasında, çocuk parkı, hastane ve ibadethanelerin bahçelerinde sigara yasağı getirmesi planlamasının uygulamaya geçirilmesini talep etti.

Aydın, yaklaşık 2 milyon tiryakinin sigarayı bıraktığını ve nüfus artışı oranı dikkate alındığında sigara içen nüfusun 3,5 milyon azaldığını ifade etti.

ARABADA SİGARA İÇMEYE YASAK

Araç kullanırken de sigara tüketimine cezai işlem uygulanması gerektiğine dikkati çeken Aydın, “İnsanlar kendini zehirlerken başkalarını da zehirleme hakkına sahip değildir. Araçlarında sigara içmeleri ise cep telefonu ile konuşmak gibi hayati tehlikelere sebep olabilecek bir davranıştır. Bu nedenle de emniyet teşkilatımızda yeni düzenlemeler yapacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de halkın kapalı alanlardaki yasak uygulamasına olumlu cevap verdiğini ve alıştığını anlatan Başkan Aydın, “Okul, hastane ve ibadethaneler bizim en değerli yerlerimizdir. Bu alanlarda sağlık kadar toplumsal bilincin oluşmasında da yeni uygulamaların önemi büyük” ifadesini kullandı.

SİGARA PAKETLERİNE ‘TEK TİP’ UYGULAMA

Aydın, ilk kez Avustralya’nın başlattığı ‘kara paket’ olarak bilinen sigara markalarının isminin ve logosunun yazmadığı tek tip düz paket uygulamasının, hayata geçirilmek istenen bir uygulama olduğunu bildirdi.

Aydın, “Özellikle gençleri sigara illetine alıştırmak için renkli, marka bilinilirliği kullanan sigara firmalarının bu pazarlama stratejisinden mahrum bırakılmasının satışlara ciddi darbe vuracağı kanaatindeyim. Nitekim Avusturalya’da uygulamanın satışları azalttığı görülmüştür” ifadelerini kullandı.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum