iletisim_formu Banner

AK Partili Mehmet Ali Şahin’den itiraz var

AK Partili Mehmet Ali Şahin’den itiraz var

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in Balyoz davasında cezası kesinleşen hükümlü MHP Milletvekili Engin Alan için hazırladığı yasa teklifinin yankıları sürüyor. Çiçek’in incelemeleri için siyasi partilere gönderdiği teklife ilişkin Ak Parti cephesinden ilk açıklama Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’den geldi. Şahin, gazetecilerin, Çiçek’in, milletvekillerinin kesinleşen mahkeme kararlarının yasama döneminin sonuna bırakılmasını öngören yasa teklifine ilişkin sorularını […]

09 Mayıs 2014 Cuma - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in Balyoz davasında cezası kesinleşen hükümlü MHP Milletvekili Engin Alan için hazırladığı yasa teklifinin yankıları sürüyor. Çiçek’in incelemeleri için siyasi partilere gönderdiği teklife ilişkin Ak Parti cephesinden ilk açıklama Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’den geldi. Şahin, gazetecilerin, Çiçek’in, milletvekillerinin kesinleşen mahkeme kararlarının yasama döneminin sonuna bırakılmasını öngören yasa teklifine ilişkin sorularını yanıtlarken, “Kesinleşen mahkeme kararı, bir yasayla nasıl ortadan kaldırılacak?” diye sordu.

Şahin, anayasanın “milletvekilliğin düşmesi”ni düzenleyen 84. maddesine dikkati çekti. Bu madde uyarınca milletvekili hakkında kesinleşen hükme ilişkin tezkerenin Meclis Genel Kurulu’nun bilgisine sunulmasıyla milletvekilliğinin düştüğünü kaydeden Şahin, “Bu hüküm ortadayken, bunu bir yasa ile dolanarak milletvekilliğinin devamını sağlamayı anayasal bir sorun olarak görüyorum. Anayasa’ya aykırılıkla karşılaşırız diye düşünüyorum” dedi.

Şahin, “Öneri geçici çözüm olabilir mi” sorusunu yanıtlarken de, sorunun ancak anayasa değişikliğiyle çözülebileceğini düşündüğünü, Anayasa değişikliği olmaksızın yasayla milletvekilliğinin devamını sağlamayı mümkün görmediğini söyledi.

Şahin, anayasa değişikliği konusunda ise “Bunu gruplar, grup başkanvekilleri bir araya gelerek görüşsünler” yorumunu yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum