iletisim_formu Banner

Altı ayda 95 kilo verdi

Altı ayda 95 kilo verdi

Evli iki çocuk annesi 250 kilo ağırlığındaki Şükran Kutlu (46), gün geçtikçe artan kiloları nedeniyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı‘na başvurdu. Burada mide küçültme operasyonu geçiren Kutlu, 6 ayda 95 kilo verdi. Ameliyatı gerçekleştiren hastanenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kafalı, hastalarının aşırı kiloları nedeniyle yürüyememe, nefes […]

30 Nisan 2014 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Evli iki çocuk annesi 250 kilo ağırlığındaki Şükran Kutlu (46), gün geçtikçe artan kiloları nedeniyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı‘na başvurdu. Burada mide küçültme operasyonu geçiren Kutlu, 6 ayda 95 kilo verdi.

Ameliyatı gerçekleştiren hastanenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kafalı, hastalarının aşırı kiloları nedeniyle yürüyememe, nefes alamama, solunum problemleri, uyuyamama ve yüksek tansiyon şikayetleriyle kendilerine başvurduğunu ifade etti.

Hastaya, “kapalı ameliyat” olarak da bilinen laparoskopik ameliyat yöntemini uyguladıklarını aktaran Kafalı, özel cihazlarla karnın içine girilen borularla ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hedef 100 kilonun altı

Hastalarının midelerini küçülttüklerini, bağırsaklarda yeni bir yol düzeni oluşturduklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Kafalı, şunları kaydetti:

“Bu müdahale ile midenin hacmi küçültüldü, gıdaların emilimi azaltıldı. Böylelikle hastanın yemek yeme kapasitesini kilolu olmayan bir kişinin yiyebileceği miktara getirildi. Hastamız da kilo vermeye başladı. Şükran Kutlu’nun kilo vermesiyle yaşadığı sağlık problemleri hızla ortadan kalkıyor. Hastamız bu ameliyattan fayda gördü ve kısa bir sürede 95 kilo vererek 250 kilodan 155 kiloya kadar düştü. Bundan sonraki süreçte hedefimiz hastamızı 100 kilonun altına düşürmek.”

Fotoğraf bile çektirmiyordu

Şükran Kutlu, ameliyat öncesi kiloları nedeniyle üç yıl evine kapandığını, kimseyle görüşmediğini, fotoğraf bile çektirmediğini söyledi. Kilolarını verdikten sonra adeta yeniden hayata döndüğünü dile getiren Kutlu, “Hayatım artık eskisine göre çok daha güzel” dedi.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum