iletisim_formu Banner

Altı Saniyede Bir Kişiyi Öldürüyor

Altı Saniyede Bir Kişiyi Öldürüyor

Tütün kaynaklı nikotin bağımlılığının esrar ve hatta eroinden daha güçlü olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yaman “Sigara günümüzde kitlesel ölüm nedenidir. 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Keza 9 Şubat ve 31 Mayıs’ta da benzer içeriklerde dünya çapında sigara bağımlılığına karşı bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Ancak her yıl 5 milyon kişinin ölüm sebebi […]

28 Mart 2015 Cumartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Tütün kaynaklı nikotin bağımlılığının esrar ve hatta eroinden daha güçlü olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yaman “Sigara günümüzde kitlesel ölüm nedenidir.

20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Keza 9 Şubat ve 31 Mayıs’ta da benzer içeriklerde dünya çapında sigara bağımlılığına karşı bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Ancak her yıl 5 milyon kişinin ölüm sebebi olan sigaranın zararlarını özel günlerde değil her gün konuşmalıyız” dedi.

Prof. Yaman’ın verdiği bilgiye göre, sigara dumanında bulunan nikotin en güçlü psikolojik uyarıcılardan biri. Sigara dumanının içe çekilmesinden on saniye sonra nikotin beyne ulaşıyor; zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı hissi oluşturuyor. Zaten kişiyi bağımlı kılan madde de nikotin. Vücutta nikotin miktarı arttıkça etkisi azalıyor ve zevk almak için daha çok nikotin alma isteği uyandırıyor.

Kadınlarda Sigara İçme Oranı Dünya Ortalamasının Üstünde

Prof. Yaman “Dünyada 1,3 milyar insan sigara içiyor. Dünya genelinde erkeklerin G,5’i kadınların ,3’ü sigara içiyor. Ülkemize bakıldığında ise bu oran erkeklerde C,5 kadınlarda ’dır. Görüldüğü gibi Türkiye’de kadınlarda sigara içme oranı dünya ortalamasının üstünde. Sigaranın en önemli zararı ise solunum ve dolaşım sistemlerinde ortaya çıkıyor. Solunum sistemi hastalıkları olan KOAH, akciğer kanseri ve astım çağımızda giderek artan en önemli sağlık sorunu haline geldi” diye konuştu. 

2020’de 5 Milyon Kişiyi Öldürecek

Ülkemizde ortalama yaşam süresi erkeklerde 75, kadınlarda ise 77. Son 20 yılda insan ömrünün 10 yıl uzadığını anımsatan Prof. Yaman, “Sigara tüketiminin azaltılamaması halinde 2020 yılında, ülkemize 550 bin kişi, dünyada 5 milyon kişi sigaranın neden olduğu hastalıklardan ölecek. Bu rakam çok korkunç bir gerçeği ifade ediyor” ifadesini kullandı.

(NTV)

Akciğer Kanserinde Erken Tanıyla Şifa Mümkün

Günümüzde kadın ölümlerindeki artışta akciğer kanserini adres gösteren Prof. Dr. Yaman, “Akciğer kanserinin erken tanısında kurtulma oranı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum