iletisim_formu Banner

Bilim Adamlarından Epilepsi Uyarısı

Bilim Adamlarından Epilepsi Uyarısı

Bilim adamları hükümetleri epilepsi hastalığına karşı uyardı. “Epilepsi hastalığına sağlık gündeminde öncelik verilmeli ve gelişen ülkelerde tedavi imkanları arttırılmalı.” Zira yapılan araştırmalar gelişmekte olan ülkelerde epilepsinin daha fazla görüldüğünü ve hastaların çok büyük bir kısmının hiç tedavi edilmediğini ortaya koyuyor. Halk arasında sara olarak da bilinen epilepsi, beynin elektro-kimyasal yapısında oluşan bir bozukluk sebebiyle yaşanan […]

14 Ekim 2014 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bilim adamları hükümetleri epilepsi hastalığına karşı uyardı.

“Epilepsi hastalığına sağlık gündeminde öncelik verilmeli ve gelişen ülkelerde tedavi imkanları arttırılmalı.”

Zira yapılan araştırmalar gelişmekte olan ülkelerde epilepsinin daha fazla görüldüğünü ve hastaların çok büyük bir kısmının hiç tedavi edilmediğini ortaya koyuyor.

Halk arasında sara olarak da bilinen epilepsi, beynin elektro-kimyasal yapısında oluşan bir bozukluk sebebiyle yaşanan krizlerle kendini gösteriyor.

Bilimadamları ise uyarıyor: “Epilepsiyi daha ciddi bir şekilde ele almanın zamanı çok geldi de geçiyor bile”.

40 farklı çeşidi bulunan epilepsi düşünülenin aksine zihinsel bir hastalık değil ve zaman zaman yaralanmaların ardından da ortaya çıkabiliyor.

Yapılan araştırmalar düşük ve orta gelirli ülkelerde epilepsinin görülme oranının yüksek gelire sahip ülkelerdekinin iki katı olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar epilepsinin daha yoksul ülkelerde daha fazla görülmesinin sebebini yaralanma ve enfeksiyon gibi risk faktörlerinin daha fazla olmasına bağlıyor.

Oxford Üniversitesi profesörlerinden Charles Newton’ın başını çektiği grubun araştırmasına göre epilepsi kaynaklı ölümler de düşük gelire sahip ülkelerde çok daha yüksek.

Bunun da en büyük sebebi gelişmekte olan ülkelerde yeterli tedavinin uygulanamıyor olması.

Bu ülkelerde epilepsi hastalarının yüzde 60’ı tedavi bile edilemiyor.

Düşük gelirli ülkelerde yaşayan epilepsi hastaları ve aileleri, genelde epilepsinin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğundan bile habersiz.

Bazı ülkelerde ise epilepsi krizi yaşayan hastaların vücuduna kötü ruhların girdiğine inanılıyor.

Bu da hastanın doğru bir tedavi almasına engel oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum