iletisim_formu Banner

Bu kayısının tanesi 1 lira

Bu kayısının tanesi 1 lira

“Dünya kayısı” başkenti olarak bilinen Malatya’da bu yılın ilk mahsulleri tezgahlardaki yerini aldı. İriliğiyle dikkati çeken Hasanbey çeşidi yaş kayısının kilogramı ürünün kalitesine göre 10-15 liradan, tanesi ise ortalama 1 liradan satışa sunuluyor. Malatya’da mart ayı sonunda yaşanan ve kayısı ağaçlarında büyük oranda zarara yol açan zirai dondan diğer bölgelere göre daha az etkilenen Karakaya […]

09 Haziran 2014 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

“Dünya kayısı” başkenti olarak bilinen Malatya’da bu yılın ilk mahsulleri tezgahlardaki yerini aldı. İriliğiyle dikkati çeken Hasanbey çeşidi yaş kayısının kilogramı ürünün kalitesine göre 10-15 liradan, tanesi ise ortalama 1 liradan satışa sunuluyor.

Malatya’da mart ayı sonunda yaşanan ve kayısı ağaçlarında büyük oranda zarara yol açan zirai dondan diğer bölgelere göre daha az etkilenen Karakaya Baraj Gölü kıyısındaki bahçelerde yılın ilk mahsulleri toplanıyor. Manav tezgahlarında yerini alan Hasanbey çeşidi ilk mahsul, ürünün kalitesine göre kilogramı 10-15 liraya değişen fiyatlarda satılıyor. Vatandaşlar, iriliğiyle dikkati çeken ve pahalı olan bu kayısı çeşidinden tadımlık satın alıyor.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, yaptığı açıklamada, son yüzyılın en büyük don felaketiyle karşı karşıya kalan kayısıda yüzde 95’lik zararın söz konusu olduğunu söyledi. Yörede geçen sene yaklaşık 600 bin ton civarında yaş kayısı üretildiğini belirten Erkoç, bu yıl beklenen yaş kayısı rekoltesinin ise yaklaşık 32 bin ton olduğunu dile getirdi. Kayısı hasadına haziran ayı sonu itibarıyla başlanacağını ve şu anda turfanda (mevsimin başında ilk yetişen) kayısıların tezgâhlarda yerini aldığını anlatan Erkoç, şunları kaydetti: “Turfanda olduğu için şu anki fiyatlar çok belirleyici değil. Bu fiyatlar, ilk çıkışta böyle olur. Sofralık kayısı için tüccarın üreticiden aldığı fiyat olan 8 lirayı göz önüne aldığınızda, bunun nakliye ve hal girdileriyle tüketiciye yansıyacağı fiyat, 13-15 lira aralığı olur. Şu anda tezgahtaki fiyat, Malatya için söylüyorum biraz daha geriye gelir ama Türkiye genelinde Malatya kayısısını özellikle tüketiciler, tadımlık olarak tüketir, doya doya yiyemez. Bu da Allah’ın bir takdiridir. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ve dünyaya Malatya kayısısını, o lezzetli kayısısını inşallah doya doya yediririz.” Erkoç, tüketici fiyatları bazında mayıs ayında en yüksek fiyat artışı görülen ürünün yüzde 32,97 ile kuru kayısı olduğunu hatırlatarak, “Kuru kayısıda fiyatlar daha da yukarı çıkacak. Şu anda dondan önceki fiyatı 4-5’e katladı” dedi. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum