iletisim_formu Banner

Çocuk terbiyesinin olmazsa olmaz iki basamağı

Çocuk terbiyesinin olmazsa olmaz iki basamağı

Çocuk terbiyesinin ilk adımın “güvenli bağlanma” olduğunu vurgulayan Adem Güneş, ” Çocuk zaten anneye bağlı olarak doğuyor. Güvenli bağlanma derken annenin çocuğa bağlanmasını kast ediyorum” dedi. Güvenli bağlanma için anne ve bebeğin 2 yıl aynı yatakta yatması gerektiğini söyleyen Adem Güneş, çocuğun her uyandığında anneyi görmesinin ve onun kokusuyla rahatlamasının öneminden de bahsetti. Bu basamağın […]

30 Nisan 2014 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Çocuk terbiyesinin ilk adımın “güvenli bağlanma” olduğunu vurgulayan Adem Güneş, ” Çocuk zaten anneye bağlı olarak doğuyor. Güvenli bağlanma derken annenin çocuğa bağlanmasını kast ediyorum” dedi.

Güvenli bağlanma için anne ve bebeğin 2 yıl aynı yatakta yatması gerektiğini söyleyen Adem Güneş, çocuğun her uyandığında anneyi görmesinin ve onun kokusuyla rahatlamasının öneminden de bahsetti. Bu basamağın atlandığı durumlarda çocukta problemlerin olabileceğini sözlerine eklerken, “18 yaşına gelmiş ve annesiyle güvenli bağlanma yaşayamadığı için isyankar olan bir çocuğu 6 hafta annesiyle aynı yatakta yatma sürecine soktuk. Üçüncü haftada anne ağlayarak beni aradı. Çocuğunda büyük değişiklikler olduğunu, hırçınlığından eser kalmadığını, adeta lokum gibi olduğunu anlattı.” dedi. Çocuk hangi yaşta olursa olsun, bu duygunun 6 haftalık bir birliktelikle yeniden inşa edilebileceğini de ifade etti.

ADEM GÜNEŞ’TEN ÇOCUK TERBİYESİNİN TEMELLERİ

Kadıncakararınca‘da yer alan haberde annelere atlamamaları gereken basamaklardan bahseden Adem Güneş,

“Sözünüzü dinleyen, mutlu, huzurlu bir çocuğunuz olsun istiyorsanız öncelikle güven duygusunu inşa etmelisiniz. Bunun da zamanı ilk 2 yıldır. Bu süreçte anne her daim çocuğunun yanında olmalı. Henüz göğsünden süt gelen anneyi çalışma hayatına sokmak insafsızlıktır. Zaten o anneden verim de alamazsınız. Çünkü görürsünüz ki fırsat bulduğu her an çocuğunun sesini duymak, ağlayıp ağlamadığını öğrenmek için telefona koşar.

Güvenli bağlanmadan sonra aidiyet duygusu gelir. Çocuk içinde bulunduğu aileye kendini ait hissetmelidir. Çünkü ancak ait hissederse davranışlarınızı kopyalar, uygular. Eğer sürekli “dersini yaptın mı, bak komşunun çocuğu 5 almış” gibi eleştirel cümlelerle çocuğunuza yaklaşırsanız, çocuğunuz hırçın ve agresif olur. Çünkü sizin yanınızda kendini rahat hissedemez.” diyerek önerilerde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum