iletisim_formu Banner

Diş Teli Fiyatları SGK

Diş Teli Fiyatları SGK

Diş telleri tedavisi ortodonti alanında alt ve üst çenede bulunan, yüzde olan bozuklukları gidermek amacıyla dişlere takılmış olan araçlardır. Diş teli tedavisi zamanında yapıldığında çocuklarda oluşan çene gelişimindeki bozukluklar düzeltilebilir. Ayrıca yetişkinlerde olan sadece dişler arası çarpıklık bu yöntemle tedavi edilebilir. Çocuklarda bu tür sorunların olması halinde, en erken 7-8 yaşlarına geldiklerinde muayene edilmelidir. Bu […]

09 Mart 2015 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Diş telleri tedavisi ortodonti alanında alt ve üst çenede bulunan, yüzde olan bozuklukları gidermek amacıyla dişlere takılmış olan araçlardır. Diş teli tedavisi zamanında yapıldığında çocuklarda oluşan çene gelişimindeki bozukluklar düzeltilebilir. Ayrıca yetişkinlerde olan sadece dişler arası çarpıklık bu yöntemle tedavi edilebilir. Çocuklarda bu tür sorunların olması halinde, en erken 7-8 yaşlarına geldiklerinde muayene edilmelidir. Bu yaşlarda olan çocuklarda büyük azılar ve ön dişler yerine geldiğinden, mutlaka muayene ettirilerek, tedavilerinin yaptırılması ihmal edilmemelidir. Erken başlanacak diş teli tedavisi daha kısa sürede biter. Bu şekilde ileri yaşlarda oluşabilecek diş çarpıklıkları da önlenebilir. Sabit takılan diş tellerinin vazgeçilmeyen unsuru braketlerdir. Çeşitli firmalar tarafından farklı malzemelerle üretilmiş olan braketler, porselen, metal ve kompozitlerden olabilir. En çok kullanılan diş teli metalden üretilmiş olanlardır. Porselen olan diş telleri beyaz ve diş renginde olduğundan, diş telini sorun haline getiren çocuklarda tercih edilir.Yine erişkinlerde de estetik açıdan bakıldığında  tercih sebebidir. Braketler dişlerin ön kısmına yerleştirilebilen ve arka kısmına yapıştırılan lingual braketler olarak iki farklı türde olur. Hastaya yapılan diş teli fiyatları hususunda takıldıktan sonra geçen 3-10 gün içinde bir alışma dönemi olur. Bu süreçte dişlerde biraz sızlama tarzında ağrılar meydana gelse de, bu geçici bir durumdur.

Diş teli ne işe yarar?
Diş telleri genellikle çocuklarda meydana gelmiş dişlerdeki düzensizliklerde ve çene bozukluklarında kullanılmaktadır. Dişlere takılan teller 1-1,5 yıl süreyle işlevini yerine getirir. Bundan daha uzun süre takılı kalan diş telleri, tedaviyi aksatmış olan kişilerde olur. Dişler karşılıklı olarak tam kapanır hale geldiğinde uygulanan tedavi tamamlanmış olur. Sağlık yönünden herhangi bir zararı olmayan bu uygulama, dişlerinde çarpıklık olan yetişkinlere de önerilmektedir. Süt dişlerinin altında bulunan kalıcı dişler, her süt dişinin karşılığında bulunur. Dişlerdeki bu düzen sağlıklı olmadığında, dişler farklı yönlerde büyüyerek, yanağın içine ve damak içine doğru yönlenir. Bu sorunlarda mutlaka ortodontik tel kullanılmalıdır. Teller gelişimde dişlerin boyuna ve genişliğine herhangi bir etki yapmaz. Dişlerin yapısı küçükse, bunu herhangi bir şekilde değiştirmez. Dişlerin yapısında ayrıklık ve çarpıklık olması halinde, tüm dişler için etkili olarak diş teli fiyatları listesi kullanılabilir.

Diş teli takılanlar nelere dikkat etmelidir?
Diş teli kullanan kişiler, bunun temizliğine gereken önemi göstermelidir. Beslenme sırasında diledikleri her şeyi yeme içme özgürlüğü olan kişiler, sadece yapışkan özelliği olan gıdaları yememelidir. Bu yiyecekler tüketim sırasında tellere yapışacağından yenmemesi önerilir. Bu sorun braketlerin kopmasına da neden olabilir. Tellere bu tür şeylerin yapışması halinde bu sorun tellerde oynama yaparak, bakteri oluşumuna neden olabilir. Bunun dışında kolalı içeceklerin fazla tüketilmemesi doğru bir davranış olacaktır. Temizliği gerektiği gibi yapılmayan diş tellerinde oluşan bakteriler dişlerde çürüklere sebep olacağından, diş telinin temizliği en önemli unsurdur. Bu güzel unsura göre diş teli fiyatları hesaplanarak yaptıracak kişiye verilir.

Diş teli zarar gördüğünde ne yapılmalıdır?
Uygulanan ortodontik tedaviler sırasında, bazı hallerde braketler kırılabilir. Bunların sebebi sert maddelerin tüketilmesi, sakız çiğnenmesi, jelibon, lokum gibi yapışan ürünlerin tüketilmesi gibi etkenlerdir. Bunlar braketlerin kopmasına neden olabilir. Bu tedaviler uygulandığında nadir olarak acil bir durum oluşabilir. Ancak braketin kopması kişiye herhangi bir zarar vermez. Braketin kırılması söz konusuysa gereken bilginin doktorunuza verilmesi gerekir. Kırılan parça doktor tarafından yerine yapıştırılır.

sgk-dis-teli-fiyatlari

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum