iletisim_formu Banner

Dövmeler Sağlığa Zararlı

Dövmeler Sağlığa Zararlı

Dövmelere ilgi her geçen gün artıyor. Ancak dövmeler sanıldığı kadar masum değil. Birçok hastalığa davetiye çıkaran dövmelere karşı uzmanlar uyarıyor. 7’den yetmişe meraklısı var. Talep edenlerin çoğunluğunu ise gençler oluşturuyor. Kol, boyun, sırt, el derken vücudun her tarafına dövme yaptırılabiliyor. Dövmeler, yüzeysel geçici ya da derine işlenen kalıcı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ancak dövmenin her türlüsü sağlık […]

14 Ekim 2014 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Dövmelere ilgi her geçen gün artıyor.

Ancak dövmeler sanıldığı kadar masum değil.

Birçok hastalığa davetiye çıkaran dövmelere karşı uzmanlar uyarıyor.

7’den yetmişe meraklısı var. Talep edenlerin çoğunluğunu ise gençler oluşturuyor. Kol, boyun, sırt, el derken vücudun her tarafına dövme yaptırılabiliyor.

Dövmeler, yüzeysel geçici ya da derine işlenen kalıcı olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Ancak dövmenin her türlüsü sağlık sorunlarına yol açıyor.

Plastik Cerrahi Uzmanı Opr Dr. Emrah Sözen, “Bunların aslında iki türü de zararlı halk arasında dövmenin zararsız olduğu düşünülüyor ama o dövmede kullanılan boya maddelerin alerjik reaksiyondan kontak dermatit yüzeysel enfoksiyonlar yapacağı biliniyor.Vücutta daha derine yapılan dövmeler ise hepatit-c hapatit-b gibi hastalıklara yol açıyor.” dedi.

Çocuklar ve gençlerdeki dövme isteği ise genelde özentiden kaynaklanıyor.

Psikolog Uzman Dr. Ayça Eminağa, “Dövme genelde insanların birbirinden özenmesi kendi duygularını dışa vurmak isteme farklı göstermek amaçlı yaptığını görüyoruz. Bazı arkadaşların kendilerini yalnız hissettiklerini farklı görünmek istedikleri, bekirli bir zümreye ait olma ihtiyaçlarından dolayı bunu yaptırdıklarını görüyoruz.” 

Dövmelerden hoşlanmayanlar da yok değil.

Peki dövme yaptırdınız, bundan geri dönüş nasıl oluyor?

Dr. Emrah Sözen “Dövmenin tedavisi de çok kolay değil. Tedavisi de cerrahi tedavide 3 şekilde yapılabiliyor. Ya deri soyma işlem ki bu durumda yanık sonrası kalan izle gibi vücutta izler kalıyor diğeride bölgenin keserek çıkarılması.” dedi.

Yaptırdıkları dövmeden pişman olanlar da çoğunlukla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum