iletisim_formu Banner

Ebola salgını dünyayı alarma geçirdi

Ebola salgını dünyayı alarma geçirdi

Ebola salgınında ilk vakanın geçen sene sonunda Gine’de ortaya çıkmasının ardından bu yılın ikinci yarısında bölgede hızla yayılan, Orta ve Batı Afrika’da 4 bin 500’e yakın kişinin ölümüne neden olan, Avrupa ve ABD’de vakaların görülmesiyle dünya gündemine taşınan virüs uluslararası alanda alarma geçilmesine yol açtı. Ebola virüsünün 1976’da keşfedilmesinden bu yana patlak verenlerin en şiddetlisi […]

21 Ekim 2014 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Ebola salgınında ilk vakanın geçen sene sonunda Gine’de ortaya çıkmasının ardından bu yılın ikinci yarısında bölgede hızla yayılan, Orta ve Batı Afrika’da 4 bin 500’e yakın kişinin ölümüne neden olan, Avrupa ve ABD’de vakaların görülmesiyle dünya gündemine taşınan virüs uluslararası alanda alarma geçilmesine yol açtı.

Ebola virüsünün 1976’da keşfedilmesinden bu yana patlak verenlerin en şiddetlisi ve ölümcülü olan bu salgında vaka sayısının geçmiş salgınlarında görülen toplam vaka sayısını aştığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, 6 Aralık 2013 tarihinde Gine’nin Meliandou köyünde ölen iki yaşındaki erkek çocuğu Emile’in bu salgının ilk kurbanı olduğunu söylüyor. Emile’in ölümünden sonra annesi, kız kardeşi ve büyükannesi benzer semptomlar göstererek hayatlarını kaybetti, aileyle temas edenler Ebola virüsünü diğer köylere taşıdı.

SALGIN MART AYINDA PATLAK VERDİ

Uzun bir süre sinsince yayılan virüsle ilgili olarak Gine Sağlık Bakanlığı ilk kez 19 Mart’ta yerel bir salgının ortaya çıktığını kabul etti. Mart ayı sonunda Gine’nin komşusu Liberya ve Sierra Leone’de de şüpheli vakalar görüldü. Gine’de 24 Mart’a kadar 86 vakanın 59’u Ebola virüsünün yol açtığı hastalıktan öldü.

Dünya Sağlık Örgütü, 31 Mart’ta bölgede 112 Ebola vakasının bulunduğunu, bunlardan 70’inin hayatını kaybettiğini açıkladı. Nisan, mayıs ve haziran ayları, Ebola salgının başta Gine olmak üzere Liberya ve Sierra Leone’de vaka sayısını artırarak yayıldığı dönem oldu.

Haziran sonunda Nijerya’da, ağustos ayı sonunda da Senegal’de ilk Ebola vakaları resmi makamlarca doğrulandı. Dünya Sağlık Örgütü, ağustos ayında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Boende bölgesinde Ebola salgının patlak verdiğini açıkladı.

EBOLA AVRUPA’DA

Salgının Avrupa’ya sıçraması yine ağustos ayına denk geldi. Gönüllü olarak Liberya’da çalışan İspanyol Miguel Pajares’in 5 Ağustos’ta Ebola virüsüne yakalandığı doğrulandı. Bir gün sonra İspanya’ya getirilen Pajares 12 Ağustos’ta yaşamını yitirdi.

Eylülün son yarısında Sierra Leone’de San Juan de Dios hastanesinde çalışan bir diğer İspanyol vatandaşı García Viejo, Ebola tanısıyla İspanya’ya getirildi. Viejo da 25 Eylül’de yaşamını yitirdi.

Her iki vaka Madrid’de 3. Carlos Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. 3. Carlos Hastanesi’nde bu hastalarla ilgilenen bir hemşirenin 6 Ekim’de Ebola virüsü taşıdığı açıklandı. Hemşire, Afrika dışında Ebola’nın insandan insana geçtiği ilk vaka oldu. İspanya Sağlık Bakanlığı, sonrasında 10 kişinin karantina altında tutulduğunu açıkladı. 12 Ekim’de hemşirenin durumunun iyiye gittiği belirtildi.

Ebola’ya yakalandıktan sonra karantina altında tedavi edilmek üzere Avrupa’ya getirilen vakalar da oldu. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü için Liberya’da gönüllü çalışan Fransız sağlık görevlisi, 18 Eylül’de Fransa’ya getirilerek Paris yakınında askeri hastanede tedavi altına alındı ve 4 Ekim’de taburcu edildi.

Almanya, Hamburg-Eppendorf Tıp Merkezi’nde altı kişilik bir karantina odası oluşturdu. Sierra Leone’de Dünya Sağlık Örgütü için çalışan Senegalli bir epidemiyolojist, 4 Ekim’de buradan taburcu edildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Sierra Leone’de görevli Ugandalı bir doktorun Almanya’da tedavi edilmesini istedi. Almanya’nın bu talebi kabul etmesi üzerine doktor 3 Ekim’de ülkeye getirildi ve Frankfurt’ta tedavi altına alındı.

Liberya’da BM çalışanı olarak görev yapan Sudanlı bir kişi, 14 Ekim’de Leipzig’de St. Georg Hastanesi’de Ebola‘dan öldü ve Almanya topraklarında hastalıktan hayatını kaybeden ilk kişi oldu.

Ebola vakalarına ayrıca diğer Avrupa ülkeleri Norveç, İsviçre ve İngiltere’de rastlandı.

ABD’DE EBOLA VAKALARI

ABD’de ilk Ebola vakası 20 Eylül’de Liberya’dan Dallas’a gelen Thomas Eric Duncan oldu. Duncan, 26 Eylül’de rahatsızlanarak hastaneye gitti ancak doktorlara Batı Afrika’dan geldiğini söylemesine rağmen antibiyotik verilerek eve gönderildi. Duncan, 28 Eylül’de aynı hastaneye ambulansla getirildi ve karantinaya alındı.

Duncan, 8 Ekim’de yaşamını yitirdi. Sonrasında ilk vakayla ilgilenen iki sağlık görevlisinin daha Ebola‘ya yakalandığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü, son salgında Ebola olduğu saptanan salgın nedeniyle ölenlerin sayısının son alarak 4 bin 447’ye ulaştığını, coğrafi olarak yayılmaya devam eden salgında bugüne kadar 8 bin 914 vakanın teşhis edildiğini, vaka sayısının bu hafta 9 bine çıkabileceğini açıkladı.

SEYAHAT KISITLAMALARI VE KARANATİNALAR

Gine, Liberya ve Sierra Leone üçgeninde salgında bilinen vakaların yüzde 70’inin görüldüğü bölge 8 Ağustos’ta izole edilerek giriş çıkışlara kapatıldı. Sınırların kapatılması eylül ayına kadar bu ülkelerin ekonomilerini yıkıcı biçimde etkiledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Margaret Chan, 2 Eylül’de seyahat kısıtlamalarını doğru bulmadığını ve kısıtlamaların sağlık görevlilerinin salgından etkilenen bölgelere girişini engelleyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ise Ebola virüsüyle mücadelede “çok daha agresif bir yol” izleyeceklerini söyledi ve ülkesinde görülen Ebola vakalarıyla mücadelenin başına yönetimin çalışmalarını yürütecek bir kişi atayabileceğini açıkladı.

Ebola virüsünün Fransa’ya yayılmasını önlemek amacıyla cumartesi günü Paris’in Charles de Gaulle havaalanında sağlık taraması başlatılacağı açıklandı.

Jamaika, Kolombiya, Guyana ve Trinidad

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum