iletisim_formu Banner

Gönüllü doktorlar Somali’deki hastalara şifa oldu

Gönüllü doktorlar Somali’deki hastalara şifa oldu

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu ve Kimse Yok Mu Derneğinin ortaklaşa Somali’nin başkenti Mogadişu’da kurmuş olduğu ilk Türk Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Aydın Sağlık Derneği’nden yedi sağlık çalışanı gönüllü olarak gitti. Somali’nin Başkenti Mogadişu’da inşaatı tamamlanan ilk Türk Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesinin açılışını yaptıktan sonra tıbbı cihazlarını kurma, sağlık personeline eğitim verme ve oradaki […]

08 Temmuz 2015 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu ve Kimse Yok Mu Derneğinin ortaklaşa Somali’nin başkenti Mogadişu’da kurmuş olduğu ilk Türk Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Aydın Sağlık Derneği’nden yedi sağlık çalışanı gönüllü olarak gitti.

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da inşaatı tamamlanan ilk Türk Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesinin açılışını yaptıktan sonra tıbbı cihazlarını kurma, sağlık personeline eğitim verme ve oradaki hastaları tedavi etmek amacıyla Aydın’dan gönüllü 7 tane sağlık çalışanı 20 günlüğüne Somali’ye gitti.

Somali’den Türk doktorları izlenimlerini bizlerle paylaştılar.

Aydın Sağlık Derneği Başkanı ve Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Halil Yürekli şunları söyledi; “Ege Uluslararası Sağlık Federasyonunun Somali’nin başkenti Mogadişu’da kurmuş olduğu Eğitim ve Araştırma Hastanesine Aydın’dan yedi sağlık çalışanımız gönüllü olarak gittiler. Orada gitmelerindeki amaç hem oradaki Somalili doktorlara ve sağlık çalışanlarına eğitim vermek, hem de sağlık hizmeti sunmaktı. Üç hafta kadar bu hizmeti yerine getirdiler arkadaşlarımız. Sağ salim döndüler çünkü orada sıkıntılar da var biliyorsunuz. O yüzden bu dönüşümlü olarak federasyon farklı illerden gönüllü sağlık çalışanlarını bu eğitim ve araştırma hastanesinde görevlendirmeye devam ediyor. Ta ki Somalili sağlık çalışanları kendi başlarına hastaneyi döndürünceye kadar bu hizmeti devam ettireceğiz.”

Somali’ye gittiklerinde Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk önce kendi branşı olan yoğun bakım ve klinik kardiyoloji kliniğinin gerekli olan alt yapısını kurduklarını belirten Dr. Sedat Akdemir; “Aletleri işler pozisyona getirdikten sonra hasta alımına başladık. Oradaki hasta portföyüne baktığımız zaman daha çok kalp yetmezliği ve hiper tansiyon hastaları çok öncelikle. Ve çok sayıda hasta var. İlaç tedarik şansları yok çünkü eczaneleri yok. İlaçlarının çoğu yurt dışından geliyor. Kronik ilaç kullanımı çok az sayıda. Çoğu insan elde edemiyor. O dönem içerisinde bu hasta sayısı çok fazla olmasına rağmen bunu karşılayacak doktor ve ilaçları çok az. Çok fazla ilaca ve doktora ihtiyaçları var.“ dedi.

Doktorlar hastanede bulunan aletleri işler duruma getirdikten sonra hasta kabul etmeye başladılar. Orada kaldıkları süre boyunca hastanedeki sağlık personeline eğitimler verildi.

Somali’de ameliyatlar yapan Dr. Şevket Şenol Ayhan “Mogadişu’da genel anestezi uygulaması yapılamıyor. Modern anestezi uygulamaları çok az yapılıyor ve maalesef bu konuda çok ciddi bir ihtiyaçları var. Bizim Deva Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bu konuda oraya hizmet sunacak ilk hastane olacak. Dolayısıyla ameliyatların modern şartlarda gerçekleşmesi insanların ağrı duymadan ameliyat olabilmeleri sağlanacak. Sadece hafif uyutularak büyük ameliyatlar yapılıyor ve buda bir çok insanın kaybedilmesine neden oluyor. Çok basit nedenlerle. Oradaki hastanelerde anestezi cihazları yok. Genel anestezi verilmiyor. Dolayısıyla çok ciddi basit sebeplerle insanlar hayatlarını kaybedebiliyorlar” diye konuşt.

Mogadişu’daki hasta portföyüne bakıldığında daha çok kalp yetmezliği ve hiper tansiyon hastası çok hasta var. Çok sayıda doktor ve ilaca ihtiyaçları var.

Eczane olmadığından dolayı ilaç tedarik etme imkanı yok. Yeterince anestezi olmadığından hastalar uyutulmadan büyük ameliyatlar yapılıyor. Bundan dolayı çok ciddi basit sebeplerle insanlar hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu, farklı illerden gönüllü sağlık çalışanlarını bu eğitim ve araştırma hastanesinde görevlendirmeye devam edecek. Somalili sağlık çalışanları kendi başlarına hastaneyi döndürünceye kadar Türkiye genelinden doktorlar sırayla Somali’de gönüllü tedavilere devam edecek


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum