iletisim_formu Banner

Kamu alacaklarını yeniden yapılandıran tasarı

Kamu alacaklarını yeniden yapılandıran tasarı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Bakanı Ender Yorgancılar, “Çıkarılan aflarla vergisini, sigorta primini ve diğer kamu yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak ödeyen girişimciler kendilerini oldukça kötü hissediyorlar” dedi. Yorgancılar, kamu alacaklarını yeniden yapılandıran tasarıyı değerlendirdi. Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı mali affının 2011 yılında çıkarıldığını hatırlatan Yorgancılar, henüz 3 yıl geçmişken yeniden bir […]

09 Haziran 2014 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Bakanı Ender Yorgancılar, “Çıkarılan aflarla vergisini, sigorta primini ve diğer kamu yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak ödeyen girişimciler kendilerini oldukça kötü hissediyorlar” dedi.

Yorgancılar, kamu alacaklarını yeniden yapılandıran tasarıyı değerlendirdi. Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı mali affının 2011 yılında çıkarıldığını hatırlatan Yorgancılar, henüz 3 yıl geçmişken yeniden bir affın gündeme getirilmesinin doğru olmadığını savundu.

Yorgancılar, “Çıkarılan aflarla vergisini, sigorta primini ve diğer kamu yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak ödeyen girişimciler kendilerini oldukça kötü hissediyor. Bu düzenlemelerle vergi adaleti ve genel olarak hakkaniyet anlayışı zedelenmektedir. Dürüst girişimci, kurallara uyan işletmeler ne zaman hak ettiği şekilde ödüllendirilecek” dedi.

Vergi aflarının, dürüst çalışanların dışında tersini yapanları ödüllendiren düzenlemeler olduğunu aktaran Yorgancılar, afların sosyolojik ve ekonomik boyutta açık bir tahribata yol açtığını dile getirerek, “Her defasında bu kez son denilerek açıklanan mali aflar, adeta sondan bir öncekine dönüşmüş durumdadır. Ayrıca düzgün, dürüst ve kurallara uygun çalışmak ise cezalandırılıyormuş hissini yaşatmaktadır. Yine haksız rekabetin önleyicisi olması gereken devletimiz bu konuda düzenli ödeyenleri de ödüllendirmelidir” diye konuştu.

Yorgancılar, vergisini düzenli ve zamanında ödeyen işletmelerin vergi matrahına en az yüzde 5 oranında güvenilirlik ve dürüstlük muafiyeti anlamına gelecek “Kamusal duyarlılığı yüksek işletme-girişimci teşviki (K Grubu işletme)” sağlanması gerektiğini kaydetti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum