iletisim_formu Banner

Maden faciasında umutlar tükeniyor

Maden faciasında umutlar tükeniyor

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madencilik şirketine ilişkin kömür ocağında işçiler geçen gün öğle yemeğindeyken madene bir anda su dolmaya başladı . 16 işçi kendisi çabasıyla kurtuldu . 18 işçi ise mahsur kaldı . Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , yaptığı son bildiride dalgıçların madene indiğini ama fikir mesafesinin bir metre olduğunu dile […]

30 Ekim 2014 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madencilik şirketine ilişkin kömür ocağında işçiler geçen gün öğle yemeğindeyken madene bir anda su dolmaya başladı . 16 işçi kendisi çabasıyla kurtuldu . 18 işçi ise mahsur kaldı . Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , yaptığı son bildiride dalgıçların madene indiğini ama fikir mesafesinin bir metre olduğunu dile getirdi . Aşağıda 10 temin 12 bin ton suyun olduğunu vurgulayan Yıldız suyun ne civarı beslendiklerini bilmedikleri amaçlı zaman veremeyeceklerini dile getirdi . Diğer taraftan Ermenek’teki kömür ocağında mahsur olan 18 işçinin kurtarılması amaçlı ekiplerin umudu durumda olan Ahtapot aracı suyu tahliye etmeye başladı . 18 işçi şuanda da yerin altında . Ermenek’te madenci yakınlarının ocakta önündeki bekleyişi devam ediyor .

İstanbul Megakent Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nin ( AKOM ) Karaman’a gönderdiği ‘Ahtapot’ isimli su tahliye aracı , bulma kurtarma çalışmalarına katıldı . Çok sayıda hortumu ve kuvvetli motoruyla su tahliye eden Otomobilin madendeki çalışmalara sürat katması bekleniyor .

Dakikada 8 bin 500 litre su tahliye edebilen Ahtapot , 60 metre derinlikten su çekebiliyor ve 50 metre yükseğe su tahliyesi yapabiliyor . Ahtapot’un yanında , yepyeni iştirak eden jeneratörler yardımı ile de su tahliye işleminde kullanılan güç kaynağı 6 kat arttı . Ermenek’te işçilerin mahsur kaldığı madende bulma temin kurtarma çalışmaları 420 kişilik ekip ve 90 otomobil ile 28 saattir devam ediyor .

Ocağı basan suyun tahliyesiyle alakalı haber verici Bakanımız Yıldız’ın son açıklaması şöyle:

” an itibariyle su düzeyi işçilerin yer aldığı seviyenin üstünde . Pekçok ekip kurtarma çalışmalarına katılıyor . Aşağıya civarı indik , bakanımız ve mühendis arkadaşlarımızla birlikte bir saptama yaptık , bir sokak haritası tespit ettik . . . 11 temin 12 bin ton civarı sudan bahsediyoruz . Elimizdeki pompaların tamamı çalışsa bile önümüzde kolay değil bir aşama var . İstanbul’dan iştirak eden pompanın 3 bin ton gündelik tahliye kapasitesi var . Ama suyun ne civarı beslendiğini bilemiyoruz , biz tahliye yapıyoruz ama içeriye aynı sürede ne civarı su girdiğini bilemiyoruz . Bu sebeple tahliyeyle alakalı zaman sunmak çok doğru olmaz . ”

Yıldız gazetecilerin kazanın sebebiyle alakalı sorusuna ise , ” an itibariyle odaklandığımız konu kurtarma çalışmaları . Daha Sonra araştırma olacaktır . Ama şuan için gücümüzü oradaki işçi arkadaşlarımız amaçlı harcıyoruz ” sözleriyle yanıtladı .

Yıldız madendeki koşulların dalgıçların çalışmasına elvermediğini ifade ederek , ” Suda fikir mesafesi bir metre bile değil . Dalgıçlar girdiler , baktılar ama orada 3 temin 4 metre bile dalamayacaklarını söylediler . Canlarını tehlikeye atmaları da söz konusuydu , biz de tabiki onları bu şekilde bir şeye zorlayamazdık ” diye hasbihal etti .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum