iletisim_formu Banner

Normal Migren mi Yoksa Göz Migreni mi?

Normal Migren mi Yoksa Göz Migreni mi?

Normal migren ve göz migreni genellikle birbirine karıştırılan iki ağrıyı çeşidi. Tedavi edilmeyen bu rahatsızlık çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Akarsu, “Migrende genel karakter esasında başın herhangi bir tarafından başlayan ağrıların özellikle başın tek tarafına yayılması, burada bizi ilgilendiren kısmı ise gözün arkasına yayılan ve gözün öne […]

16 Nisan 2015 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Normal migren ve göz migreni genellikle birbirine karıştırılan iki ağrıyı çeşidi.

Tedavi edilmeyen bu rahatsızlık çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi sorunlara sebep olabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Akarsu, “Migrende genel karakter esasında başın herhangi bir tarafından başlayan ağrıların özellikle başın tek tarafına yayılması, burada bizi ilgilendiren kısmı ise gözün arkasına yayılan ve gözün öne çıkacakmış gibi şiddetli ağrıların ortaya çıkması.” dedi.

Normal migrenden bu şekilde ayrılan göz migreni farklı şekillerde kendini gösteriyor.

Akarsu, “Gözün etrafında ışık çakmaları, parlak görme, bazen parlak ışıkların hareket etmesi, bazen de bir saat kadranı etrafında yavaş yavaş yayılan zikzaklar tarzında renkli ve parlak ışık görme ile ortaya çıkabiliyor.” dedi.

Farklı tipleri olan göz migreni çocuklar ve yetişkinler için ciddi bir tehdit.

Cengiz Akarsu, “10 yaş altı çocuklarda ağrıdan sonra ve ağrı olmadan da ortaya çıkabiliyor. Migren çocukluk döneminde çok sık görülen bir rahatsızlık. Ağrıyla beraber eklemlerde, kol ve bacaklardaki dengesizlikle karşımıza çıkabiliyor.Konuşma bozuklukları ile karşımıza çıkabiliyor.” dedi.

Kesin tedavisi olmayan göz migreninde ilaç tedavisi gerekiyor.

Akarsu, “Parlak ışık, kahve, bazen kolalı içecekler, bazen alkollü içecekler bu hastalığı tetikleyebiliyor. Öncelikle bunlardan uzak durmak lazım.  Sık sık tekrarlıyorsa, hastanın hayatını ciddi şekilde etkiliyorsa, işini ve normal hayatını etkiliyorsa da o zaman uzun dönem koruyucu ilaç tedavisine geçmek gerekiyor.” dedi.

Hastalık tedavi edilmediği takdirde görme kaybına da yol açabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum