iletisim_formu Banner

Sağlık Bakanlığı KOAH’a dikkat çekiyor

Sağlık Bakanlığı KOAH’a dikkat çekiyor

Sağlık Bakanlığı KOAH hastalığının erken tanısı ve toplum tarafından belirtilerinin bilinmesi için farkındalık yaratılması amacıyla kamu spotları hazırladı. “Hayat Sizden Uzaklaşmasın, KOAH Farkındalık Çalışması”nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç, çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün, solunum sistemi hastalıklarıyla ilgili küresel işbirliği sağlanması için hazırladığı program çerçevesinde, KOAH farkındalık […]

02 Şubat 2015 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Sağlık Bakanlığı KOAH hastalığının erken tanısı ve toplum tarafından belirtilerinin bilinmesi için farkındalık yaratılması amacıyla kamu spotları hazırladı.

“Hayat Sizden Uzaklaşmasın, KOAH Farkındalık Çalışması”nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Bekir Keskinkılıç, çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün, solunum sistemi hastalıklarıyla ilgili küresel işbirliği sağlanması için hazırladığı program çerçevesinde, KOAH farkındalık çalışması yürütüldüğünü belirtti.

Kronik hastalıklarla ilgili eylem planı hazırlandığını, bunun ana unsurunun toplumda farkındalık yaratılması olduğunu dile getiren Keskinkılıç, şu bilgileri aktardı:

“Kronik hastalıklarla ilgili farkındalık yaratılmasıyla korunma ve erken tanı mümkün hale geliyor. Bireysel sorumlulukla hareket edildiğinde hastalıkların önlenmesi kolaylaşıyor. KOAH için de aynı şey söz konusu. Tütün, çevresel etkenlerden korunma KOAH’ın önlenmesinde çok önem taşıyor. Ev içi hava kirliliğinin önlenmesi, ısınmak ya da yemek pişirmek için kullanılan ısı kaynaklarının sağlıklı olması da hastalığın ortaya çıkmasını önlüyor.”

Keskinkılıç, ancak ileri dönemde belirti veren KOAH’ın, ilk dönem belirtilerinin anlaşılmasının önemini vurgulayarak, hastalıkla ilgili farkındalık yaratılması için kamu spotları hazırlandığını bildirdi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başka bir programı nedeniyle toplantıya katılamadı.

KOAH nedir?

KOAH nefes yollarında mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı. Sigara, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması sonucu hastalık ortaya çıkabiliyor.

(AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum