iletisim_formu Banner

Seçilme yaşı niye 18 olmasın?

Seçilme yaşı niye 18 olmasın?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başbakanlık Yeni Bina’da gençleri kabul etti. Konuşmasına gençlerin bayramını kutlayarak başlayan Erdoğan, ”Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını şükranla yadediyor, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum” dedi. 19 Mayıs’ın milletçe çok büyük bir hüzün içerisinde yaşandığını ifade eden […]

20 Mayıs 2014 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başbakanlık Yeni Bina’da gençleri kabul etti.

Konuşmasına gençlerin bayramını kutlayarak başlayan Erdoğan, ”Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını şükranla yadediyor, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum” dedi.

19 Mayıs’ın milletçe çok büyük bir hüzün içerisinde yaşandığını ifade eden Erdoğan, Soma’daki maden faciasında 301 kişinin şehit olduğunu, bunların önemli bir kısmının da genç olduğunu söyledi. Erdoğan, ”Bir kez daha burada Soma şehitlerimizi, özellikle bu genç kardeşlerimizi rahmetle yadediyor, mekanları inşallah cennet olsun diyorum” dedi.

19 Mayıs’ın Gazi Mustafa Kemal’in ”Benim doğum günüm” diye ifade ettiği bir tarih olduğunu belirten Erdoğan, her toplumun gençlerine büyük bir vefa borcu olduğunu söyledi.

Erdoğan, ”Zira ülkelerin savunmasında şehit olan gençlerdir. Bizde de biliyorsunuz askerlik yaşı 20 ve bu gençler şehitliğe namzet adaylardır. Onlar, vatanları için hayatlarını ortaya koyanlar, hele hele Çanakkale Savaşlarında, biliyorsunuz üniversiteli gençlerimiz Çanakkale’de şehit olmuşlardır. Şu anda sınırda nöbet tutan askerlerimiz, karakollarda güvenlik için çalışan polislerimiz hep gençlerden oluşuyor” diye konuştu.

GENÇLERİ KARAR ALMA MEKANİZMALARINDA GÖRMEYİ İSTİYORUM

Vatan savunmasında olduğu kadar ülkenin kalkınmasında, ilerlemesinde, daha özgür ve demokratik seviyelere ulaşmasında gençlerin en ön safta yer aldığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

”Maalesef gerek istiklal mücadelesinde, gerek istikbal mücadelesinde canlarıyla, istikbal mücadelesinde fedakarlıkla katkı veren hep gençler oldu. İşte onun için millet olarak gençlerimize borçluyuz. Gençlerimizi sadece istiklal ve istikbal mücadelemizin neferleri olarak değil, ülkenin, bunun altını çiziyorum, karar mekanizmalarında etkin olarak görmeyi istiyorum. Bunun da gereğini yapıyoruz. Hatırlarsanız biz 2002’de kasım ayı itibariyle göreve geldiğimizde o zaman seçilme yaşı 30’du. Fakat açıklamalarım vardı. Demiştik bizim ilk hedefimiz bu 30’u, 25’e indirmektir. Sözümüzde durduk. Seçilme yaşını 30’dan 25’e indirdik. Çünkü ben şuna inanıyordum: Seçme yaşı 18 olduğuna göre, seçilme yaşı niçin 30 olsun? Çünkü zor olan bana göre seçilmek değildir, zor olan seçmektir. Çünkü iyiyi kötüden ayırt etmek, asıl olan budur.”

SEÇİLME YAŞI NİYE 18 OLMASIN?

Türkiye’de ”Taksim’e dört ayaklı koysam seçtiririm” diyen siyasilerin geldiğini anımsatan Erdoğan, ”Maalesef bu ülke bunları gördü. Ama biz asla, parlamentoya gidecek olanlara öyle bakmadık. Biz, ecdadımızdan aldığımız miras anlayışıyla baktık” dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Yani bir devri kapatıp, bir devri açan Fatih’in yaşı neyse olaya öyle baktık. Bunlar ‘Batılıyız’ derler ama Batıdaki sistemleri dahi incelemezler. Şimdi hedefimiz seçme ve seçilme yaşının 18 olmasıdır. Madem seçme yaşı 18’dir, seçilme yaşı niye 18 olmasın? Almanya’da oluyor, Hollanda’da oluyor. Niye Türkiye’de olmasın? Şimdi bunun çalışmalarını yaptırıyorum ve en kısa zamanda belki de bu yasama yılı olmasa dahi önümüzdeki yasama yılında grubumuz olarak seçme ve seçilme yaşını 18, bu şekilde çıkartma azmindeyiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum