iletisim_formu Banner

“Somali’yi bırak, Soma’ya bak dediler”

“Somali’yi bırak, Soma’ya bak dediler”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da, TİKA tarafından tamamlanan ortak projelerin açılışının yapılacağı “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” başlıklı törende konuştu. “Millet olarak tarifi mümkün olmayan bir acıyı yaşıyoruz” diyen Erdoğan, “Acımızı paylaşan, taziye yayınlayan, yardım öneren tüm dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmasında Balkanlardaki sel felaketine de değinen Erdoğan, “TİKA zaten başından itibaren […]

20 Mayıs 2014 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da, TİKA tarafından tamamlanan ortak projelerin açılışının yapılacağı “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” başlıklı törende konuştu.

“Millet olarak tarifi mümkün olmayan bir acıyı yaşıyoruz” diyen Erdoğan, “Acımızı paylaşan, taziye yayınlayan, yardım öneren tüm dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında Balkanlardaki sel felaketine de değinen Erdoğan, “TİKA zaten başından itibaren işin içerisinde. Orada desteklerini sürdürüyor. Şu ana kadar 44 kişinin sel baskınlarında hayatını kaybettiği, hem can kaybının hem de maddi kaybın artacağı yönünde haberler alıyoruz. Tabi TİKA’ya burada mücadele sebebiyle teşekkür ediyorum. Gerek Bosna Hersek’te, gerek Sırbistan’da bu desteği sürdürdüler, sürdürmeye devam ediyorlar. Aynı şekilde AFAD ve Kızılayımız da yine afet bölgesinde, şu anda aktif durumdalar. Bosna Hersek ve Sırbistan halkına buradan başsağlığı dileklerimi özellikle iletiyorum” diye konuştu.

“19 Mayıs 1919’da başlayan, bugüne kadar da devam eden süreç, ulusal sınırlarımız içine hapsolunacak bir süreç değildir. Bize çoğu zaman şunu anlattılar; ‘Türkiye saldırıya maruz kaldı, Türkiye toprakları işgal edildi, tüm dünya Türkiye’nin aleyhine tavır takındı, Türkiye yalnız bırakıldı.’ Hayır. Türkiye o zor süreçte asla yalnız değildi. Her zaman ifade ediyorum; 19 Mayıs 1919’un kapılarını aralayan Çanakkale zaferimizde Anadolu ve Trakya’nın evlatları kadar, Makedonya’nın, Bosna Hersek’in, Filistin’in, Suriye’nin, Irak’ın evlatları da dedelerimizle birlikte şehit oldular.”

VEREN EL KONUMUNA YÜKSELDİK

2002’den önce Türkiye’nin alan el konumunda olduğunu, büyüyen ekonomiyle birlikte o dönemin artık kapandığını ve Türkiye’nin veren el konumuna yükseldiğini ifade eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada yaptığımız yardım hamdolsun 2,5 milyar doları aşmış vaziyette, buraya geldik. Neden? Çünkü biz büyüyoruz ki veren el, alan elden hayırlıdır. Son 11 yılda sadece TİKA’ya 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktardık. Önceki dönemlere göre yüzde 335 artış kaydettik.”

SOMALİ’YE DE ULAŞACAK GÜÇTE BİR DEVLETİZ

Türkiye’nin zaman zaman uluslararası yardımlarının eleştiri konusu yapıldığını belirten Erdoğan, “İşte en son, bunu üzülerek ifade ediyorum, ‘Somali’yi bırak, Soma’ya bak’ tarzında insaf ve vicdan dışı ifadelerle dile getirildi. Acımız daha çok sıcakken, yaralarımız tazeyken, yüreklerimiz hala kanarken bu eleştiriler üzerinde durmayacağım. Ama şunu ifade etmek durumundayım: Biz Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle, Soma’ya da ulaştık, oradaki yaraları bir an önce sardık, sarıyoruz, saracağız, ama Somali’ye de ulaşacak güçte bir devletiz artık” şeklinde konuştu.

BİZİM MİTİNGLERİMİZE GELDİLER DİYE “ONLAR BUNA MÜSTAHAKTIR” DEDİLER

“Biz vicdan sahibi bir milletiz. Vicdan sahibi milletin elbette vicdan sahibi devleti olacak” diyen Başbakan Erdoğan, “Fakat insanlıktan nasibini almamış, zerre kadar vicdanı olmayan, ahlak değerleriyle yakından alakalı olmayan bazı tipler de bizim mitinglerimize geldi diye, ‘Onlar buna müstahaktır’ diyecek kadar seviye kaybından mahrum olanlardır. Bakıyorsunuz, bir diğeri, oda farkı yok, maalesef çok çok ahlaksızca bir ifadeyi kullanıyor. Şimdi ben soruyorum: Bu yazıyı yazanların patronları acaba bunları kendi gazetelerinde nasıl barındırıyorlar? Diyorum ki sen bir patron olarak sen de aynı zihniyetin mensubusun, eğer bunları hala kapıya koyamıyorsan sen de aynı zihniyetin mensubusun” dedi.

İLK DEFA O GÜN ORADA GÖRDÜM

Soma Maden’in sahibinin AK Parti’li olduğu yönündeki iddialara da cevap veren Erdoğan, “İlk defa o gün, orada gördüm. O güne kadar kendisiyle hiç görüşmüş değilim, tanımam, bilmem. Bu şirketin, holdingin sahibi kimdir bilmem, tanımam. Bu müfteriler, bu ülkede, benim milletimden zannediyorlar ki bu iftiralarla bir şey sağlayacaklar. Sağlayamazsınız. Benim milletim, bu müfterileri bu ülkede tanır” ifadelerini kullandı.

MAĞDUR EDİLMEYECEKLERİ ŞEKİLDE TEDBİRLERİ ALDIK

Soma’da ailelerin mağdur edilmeyeceği şekilde her türlü tedbiri aldıklarını belirten Erdoğan şunları söyledi: “Yaralı kardeşlerimizle ilgili her türlü tedbirimizi aldık. Adımları atacağız ve o ocakta çalışan kardeşlerimizle ilgili de çalışmalarımızı yapacağız. Kendilerine istismara fırsat vermeyecek şekilde, bu konuda AFAD şu anda devreye girmiştir ve AFAD’ın yapacağı çalışmalar orayla ilgili hesap açılmıştır. Çünkü bunun istismarını yapanlar olur. Şu dernek, bu dernek filan bunların hepsi istismardır. AFAD, sadece bu iş için hesap açmıştır. Kimse bu oyuna gelmesin, herhangi bir destek, yardım yapacak olan varsa bu yardımın her şeyini AFAD’daki bu özel hesaba yatırsın.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum