iletisim_formu Banner

TÜBİTAK Bilim Ödülleri sahiplerini buldu

TÜBİTAK Bilim Ödülleri sahiplerini buldu

TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Nüfusu büyük, tarihi köklü, bulunduğu coğrafyada önemli olan, insanlık tarihine önemli katkılar sunmuş, dünya çapında büyük devletler kurmuş bir neslin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti, teknolojiyi transfer ederek veya teknolojiyi alıp uygulayarak yoluna […]

24 Nisan 2014 Perşembe - 0 kez izlenmiş
Facebook 0 Twitter 0

TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Nüfusu büyük, tarihi köklü, bulunduğu coğrafyada önemli olan, insanlık tarihine önemli katkılar sunmuş, dünya çapında büyük devletler kurmuş bir neslin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti, teknolojiyi transfer ederek veya teknolojiyi alıp uygulayarak yoluna devam edemez” dedi.

Teknoloji, araştırma-geliştirme, inovasyon, sanayi-üniversite işbirliği zincirinde önemli desteklerin verildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bu alanda çalışanların bile bu kadar büyük imkanlar bulunduğunun farkında olmadıklarını, desteklerin en iyi şekilde değerlendirilmesinin önemine işaret etti. Gül, kendisine iletilen talepler olduğunu belirterek, devlet üniversitelerine araştırma-geliştirme alanında sağlanan desteğin vakıf üniversitelerine de verilmesinin gerektiğine işaret etti.

Gençlere ve çocuklara “bilim ve teknoloji aşkı”nın aşılanmasının önemini de vurgulayan Gül, geçen hafta uluslararası bilim olimpiyatlarına katılan Türk öğrencilerle bir araya geldiğini, Çankaya Köşkü’ndeki en mutlu günlerinden birini yaşadığını aktardı. “20’ye yakın, kızlı, erkekli, göğüslerinde altın, gümüş, bronz madalyalarla geldiler. Onlarla bir süre sohbet ettim, konuştum, hepsine tek tek sordum. Gerçekten çok heyecan ve gurur verici” diyen Gül, Türkiye’de binlerce öğrenci arasından seçilen madalyalı gençlerin dünyada çapında başarı kazandıklarını anlattı.

Gül, konuşmasını, ödül kazanan bilim insanlarını ve onlara bu ortamı hazırlayan kurumları tebrik ederek bitirdi.

ÖDÜLLERİNİ GÜL’ÜN ELİNDEN ALDILAR

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından bu yıl iki bilim ödülü, iki özel ödül ve 11 teşvik ödülü ile bir TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verildi.

TÜBİTAK bilim ödülüne layık görülen Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alphan Sennaroğlu ile Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cihan Yurdaydın, TÜBİTAK özel ödülüne layık görülen British Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yüksek Mühendis Yusuf Altıntaş ile Boston Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Utku Ünver, ödüllerini Cumhurbaşkanı Gül’ün elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, TÜBİTAK teşvik ödülü kazanan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Akar, Zirve Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zübeyir Çınkır, Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Özgür Güler, Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kocabaş, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Aktürk, Koç Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Seda Keskin Avcı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Haluk Külah, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Münire Erman Akar ve Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zekai Halıcı ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülünü alan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Turgay Ünver’e ödüllerini verdi.

Törene katılamayan, Sabancı Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. İnanç Adagideli’nin ödülünü annesi, Sabancı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Burç Mısırlıoğlu’nun ödülünü de babası aldı.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum