iletisim_formu Banner

WEB TASARIM

WEB TASARIM

Web, Türkçede kelime anlamı olarak sarmak veya örmek manasına gelmektedir. Günümüzde internetin yaygınlaşması ve hayatımızın her alanında faaliyet göstermesiyle web de yaşantımız da yerini almıştır. İnternet üzerinden, istemci-sunucu olarak birbirleriyle iletişim ve alışveriş halinde bulunan bu sistem web tarayıcıları tarafından http(Hypertext Transfer Protocol) protokolüyle yürütülmektedir. Web sisteminde yer almak için öncelikle yapılması gereken şey; bir […]

26 Mayıs 2014 Pazartesi - 0 kez izlenmiş
Facebook 0 Twitter 0

Web, Türkçede kelime anlamı olarak sarmak veya örmek manasına gelmektedir. Günümüzde internetin yaygınlaşması ve hayatımızın her alanında faaliyet göstermesiyle web de yaşantımız da yerini almıştır. İnternet üzerinden, istemci-sunucu olarak birbirleriyle iletişim ve alışveriş halinde bulunan bu sistem web tarayıcıları tarafından http(Hypertext Transfer Protocol) protokolüyle yürütülmektedir.
Web sisteminde yer almak için öncelikle yapılması gereken şey; bir isim belirlemek ve bu isimle domain satın almaktır. Bu domain adresi ilk olarak 0 ile 255 arasından 4 haneli rakamlardan oluşur fakat pratikliği ve hafızada tutulamamasından dolayı bu rakamlar üzerinden verilen domainin İP adreslerine buna karşılık gelecek DNS adresleri verilir ve web tarayıcılarından web sayfasına bu DNS’ye karşılık gelen sitenin isimi girilerek ulaşılabilir.
Web siteleri çok farklı işlevlerde kullanılsa da çoğunluk olarak, kurumların veya firmaların bireylerle arasında bağlantı kurmak amaçlı yapılmışlardır. Bu web sitelerine, kullanıcılar giriş yaparak firma, kurum, kuruluş, topluluk, kişi hakkında bilgi sahibi olabilirler, karşılıklı iletişim sağlayabilirler ve sayfayı oluşturan kurum üzerinden online olarak işlem yapabilmektedirler.
web tasarımında önemi de tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Sayfaya giren kullanıcı kurum hakkında ilk fikrini web sitesine girerek edinmektedir. Web tasarım kurumlara çok daha fazla saygınlık getirdiği gibi profesyonel olmayan ve web tasarım konusunda yeteri kadar bilgisi olmayan kişilerce yapılmış tasarımlar kurumların itibarını zedelemekte ve insanların kurum hakkında yanlış düşünceler edinmelerine yol açmaktadır.
Web Tasarımının Önemi
Bir firma veya kurumun web dünyasında yer alması ve web tasarımı yapmasıyla elde edecekleri;
Web sitesi oluşturularak kurum dünyaya yüzünü dönmüş ve hizmet politikasını büyütmüş, hitap ettiği insan sayısını geniş ölçüde artırmış olacaktır. Profesyonelce hazırlanmış bir Web tasarımı sayesinde dünya üzerinde bulunan ve internet erişimine ulaşabilen herhangi bir kişi, kurum veya firmayı inceleyebilecek, bilgi sahibi olabilecektir.
web tasarımı ındabulunan firma kendisi hakkında olan gelişmeleri, bildirgeleri, misyonunu, vizyonunu, yapmış olduğu kampanyaları, yeni üretmiş olduğu ürünlerini, bu yöntemle kullanıcıya en kısa sürede sunabilecektir.
Kırtasiye masrafları olan kağıt ve matbaa masraflarını en aza indirgeyerek buradan artırdığı bütçesini daha farklı alanlarda kullanarak ekstra kâr elde edecektir.
Web tasarımına sahip olan firmanın web sitesine erişim yedi gün yirmi dört saat sağlandığı için firma da doğal olarak kesintisiz bir şekilde hizmet sunabilecek ve müşterilerine daima açık hale gelecektir.
Ayrıca web tasarım sayesinde firma minimum personelle hizmet verecek, insan gücünü elektronik ve internet alacaktır. Bu sayede personele vereceği ücrette azalma olacak mali anlamda kâr sağlanacaktır.
Firmalar ve kurumlar açısından hayati bir öneme sahip olan, müşteri potansiyelinin artmasını veya azalmasını sağlayan, web tasarım firmalarıfirmanın tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır.
Web Tasarım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yukarıda da saydığımız üzere web tasarım oldukça önemli bir şey, bu web tasarım ve web dizaynı nasıl olmalı sorusuna cevapları şu şekilde sıralayabiliriz;
• Öncelikle web tasarım yapılırken firmanın hitap ettiği kullanıcı profili belirlenmeli, sitenin amacı doğrultusunda hareket edilmelidir. Firmanın ismi siteyi ziyaret eden kişiler tarafından zihinden kolay çıkmayacak şekilde, görsel hafızayla vurgulanmalıdır.
• Siteye giren kişilerin işlem yapabilmesini zorlaştıracak öğelerden kaçınılmalıdır. Menüye ulaşım kolay olmalı, işlemleri yaparken gereksiz uygulamalar kullanılmamalıdır.
• Renklerin uyumu ve kombinasyonuna dikkat edilmelidir. Absürt renkler kullanılarak kullanıcıya göz yorgunluğu verilmemeli, renkler uyum içinde olmalıdır.
• Yazılar gereğinden büyük veya gereğinden küçük olmamalıdır.
• Web tasarımı yapılan site kesinlikle hız konusunda kullanıcıya sıkıntı yaratmamalıdır, gereksiz uzun bekleyişler, firmanın sitesi içerisinde bulunan, müşteri potansiyeli olan kişiyi web sitesinden çıkmaya teşvik eder ve müşteri kaybı yaşanılmasına yol açar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum