iletisim_formu Banner

Yarışa böyle hazırlanıyorlar

Yarışa böyle hazırlanıyorlar

Hipodromun ahırlarında kalan ve fiyatları 1 milyon ile 5 milyon lira arasında değişen safkan yarış atlarının beslenme gideri bir çok ailenin mutfak masrafından daha fazla. Seyisler tarafından hazırlanan özel menü, elma, havuç, maydanoz, arpa, yulaf ve pekmez gibi besin maddesinin karışımından oluşuyor. Atın tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanan yem, içine çeşitli vitaminlerin de eklenmesiyle ata […]

12 Mayıs 2014 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Hipodromun ahırlarında kalan ve fiyatları 1 milyon ile 5 milyon lira arasında değişen safkan yarış atlarının beslenme gideri bir çok ailenin mutfak masrafından daha fazla. Seyisler tarafından hazırlanan özel menü, elma, havuç, maydanoz, arpa, yulaf ve pekmez gibi besin maddesinin karışımından oluşuyor.

Atın tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanan yem, içine çeşitli vitaminlerin de eklenmesiyle ata yediriliyor. Günde 2 kez verilen bu yemle atlar belli programlar dahilinde beslenip yarışlara hazırlanıyor.

MALİYETİ YÜKSEK

Özel olarak hazırlanan bu menünün maliyeti de yüksek oluyor. Başarılı bir yarış atı için hazırlanan bu menünün aylık maliyeti, 5 bin liraya ulaşıyor. Buna göre, bir yarış atının aylık beslenme gideri, 4 kişilik 9 ailenin mutfak masrafına denk geliyor.

Seyis Muhammed Çevik, hipodrom ahırlarında kalan her atın birbirinden özel olduğunu belirterek, bu atlar için özel bakım programları hazırladıklarını söyledi. Atlara belli saatlerde belli oranda yem verdiklerini anlatan Çevik, “Biz bu atlar sayesinde ekmek yiyoruz. Dolayısıyla gözümüz gibi bakmak zorundayız. Sabahları erkenden uyanıp atlar için, yem hazırlıyoruz. Kesinlikle kafamıza göre yem veremiyoruz. Bu konuda çok dikkatli ve titiz davranıyoruz” dedi.

15 ÇEŞİT YEMLE BASLENİYORLAR

Atlar için 15 çeşit sebze, meyve ve vitamin ilaçlarından yem hazırladıklarını belirten Çevik, bu menünün atların gelişiminde önemli katkı sağladığını söyledi. Hipodromda bulunan tüm atların bu şekilde beslendiğine işaret eden Çevik, “Yarış atları, çok değerli. Yüksek fiyatlara satın alınıyor ve başarılı olduğu taktirde sahibine de önemli paralar kazandırıyor. Bunun için de beslenmesi çok önemli. Atın gelişimini hızlandırmak için çok zengin bir yemek menüsü hazırlıyoruz” dedi.

GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

Çevik, hazırladığı karışımın çok pahalı olduğunu vurgulayarak, “karışımın içinde meyve, sebze ve tahıllar bulunuyor. Bunun üzerine de pekmez döküyoruz. Atın güçlü olabilmesi için vitaminleri de kullanıyoruz. Bu karışımın içinde 5 farklı vitamin var. Bu karışım, atımızın gücüne güç katıyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül
Adana masaj salonu medyum